25 Haziran 2019 Salı

KOCAELİ 16°

1 YILDAYÜZDE 75 AZALDI

1 yıldayüzde 75 azaldı

5 büyükzincir markette poşet tüketimi, yılın ilk iki ayında bir önceki yıla göre yüzde75 oranında azaldı. Vatandaş artık bez çanta ya da fileyi tercih ediyor

15 Nisan 2019 Pazartesi 09:41 GÜNCEL

BakanYardımcısı Birpınar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul ve Marmara,Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri Deniz Ticaret Odası tarafından Dalamanilçesinde düzenlenen "Çevre, Kıyı Alan Yönetimi, Sıfır AtıkÇalıştayı" açılışındaki konuşmasında, denizleri korumak ve kollamanıngörevleri olduğunu ifade etti. Denizlerde 2050'de balıktan çok plastikolacağına belirten Birpınar, plastiğin her türlü hastalığın da sebebi olacağınıaktardı.

Ülke olarakpoşet kullanımında çok önemli mesafeler katetmeye başladıklarına işaret edenBirpınar, "Yaptığımız istatistikler ve şu anda net gelen resmi verileregöre 5 tane büyük zincir market geçen sene ocak ve şubat aylarında yani ikiayda 600 milyon adet poşet tüketmiş. Bu sene poşet paralı olduğu için aynıdönemde 5 zincir markette poşet kullanımı 150 milyona düşmüş. Yani yüzde 75başarı var. Onun için vatandaşımıza teşekkür ediyoruz. Sıfır Atık Projesi çığgibi büyüyor ve dünyaya yayılıyor." dedi.

Vatandaşınartık tek kullanımlık poşetler yerine bez çantaları, fileleri tercih etmeyebaşladığını anlatan Birpınar, şöyle devam etti: "İlk başta belki bizebiraz kızdılar ama şunu unutmasınlar bu poşetlerden o kadar çok doğada var ki.Bugün İç Anadolu Bölgesi'ne gittiğiniz zaman bütün buğday tarlaları poşetledolu. Bunlar hasat yapıldığında buğdayın içerisine parçaları giriyor. Dahasonra unun içerisine giriyor, ekmeğin içerisine girip bize geliyor. Aynı şekildepamuk tarlalarına giden bu poşetler yine hasat edildiği zaman bu pamuğuniçerisine giriyor, ipliğin içerisine giriyor ve kumaşların içerisine giriyorboya tutmuyor. Birçok kumaş maalesef yeniden yapılmak zorunda kalıyor. Hemsağlığa hem ekonomiye inanılmaz zararlarının olduğunu biliyoruz."Birpınar, Sıfır Atık Projesi'nin sadece çöpler için değil, denizler dahil heralanda uygulamak istediklerini dile getirdi.

 


DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti’de kamp sonrası operasyon

AK Parti’de kamp sonrası operasyon