26 Mayıs 2019 Pazar

KOCAELİ 16°

DYTECH'TE ÇOK SAYIDA İŞÇİ ÇIKARILDI!

Dytech'te çok sayıda işçi çıkarıldı!

Kartepe'de faaliyet gösteren ve daha önce "Kimseyi işten çıkarmayacağız" denilerek kısa çalışma ödeneği uygulanan, Sumiriko Hose (Dytech) fabrikasında işten çıkarmalar başladı

19 Şubat 2019 Salı 11:00 GÜNCEL

Kartepe'de yıllardır faaliyet gösteren Dytech fabrikası,işçileri işten çıkartmaya başladı. Daha önce Dytech fabrikası tarafındanyapılan açıklamada "Kimseyi işten çıkarmayacağız" denilmesine hattakısa çalışma ödeneği sistemi ile fabrika bir süre daha nefes alsa da malesefkötü haberler gelmeye başladı. Bir süre önce Dytech'te çalışan ve iştençıkarıldığı öğrenilen işçiler yerel basına konu ile ilgili bir mektup yazdı.İşçilerin yazdığı mektupta:

"Bizler Sumiriko Hose (Dytech) fabrikasında çalışan birgrup işçiyiz. Fabrikamız sektörel daralma gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğindenyararlanmaya başlamıştı. Aralık, ocak ve şubat aylarını kapsayan ödenek, bu aysonu itibarıyla sona erecek. O dönem işveren temsilcileri kısa çalışmaödeneğini bizlere "Bu kötü günleri aşmak için", "Çokşanslısınız, kimseyi çıkarmayacağız" diyerek anlatıyordu. Neredeyse kısaçalışmayı bize bir lütuf gibi anlattılar. Bizler kısa çalışma ödeneğisüresincede işçi atılabilir endişesi taşırken gerek temsilciler, gerekse deişveren temsilcileri böyle bir şeyin söz konusu olmadığını, işten çıkarmalarolamayacağını söylediler. Birçok arkadaşımız işsizlik maaşından kesilse de buduruma "işçi çıkarma olmayacak" denildiği için katlandı. Ya dakatlanmak zorunda kaldı.

“YİNE YALAN SÖYLEDİLER”

Yine bize yalan söylediler, yine bizi yarı yolda bıraktılar.Bugün itibarıyla 25 arkadaşımızı işten çıkardıklarını öğrendik. Tebligatlararkadaşlarımızın evlerine gönderilmiş. Bugün (18 Şubat) fabrikada üretim yok.Sabahtan bu yana herkes herkesi arayarak işten çıkarılıp çıkarılmadığınısoruyor. Bizi adeta kurbanlık koyuna çevirdiler.

“TEMSİLCİLERİN HABERİ YOK”

Tebligatların evlere gönderildiği duyulduğundan bu yanatemsilcileri arıyoruz. 4 temsilci de farklı sayılar veriyor. Kimisi "Hiçhaberim yok" diyor. Bu rakamın 80'a çıkacağı söyleniyor. Fabrikanınneredeyse üçte biri işten atılıyor, temsilci benim haberim yok diyor. Diğerlerifarklı rakamlar veriyor. Sorarız bu temsilciler kimin temsilcisi, butemsilciler ne iş yapar? Bizim için bu temsilcilerin hiçbir hükmü yoktur. Birazgururları varsa bu görevi bir an evvel bırakmalılar. Biz işçiler kendimizitemsil etmeyi gayet iyi biliriz.

“BİRLEŞİRSEK KAZANIRIZ”

Arkadaşlar, kısa çalışma ilk gündeme geldiğinde deyazdığımız mektupla uyarmaya çalıştık. "Bu bizim hayrımıza değildir"dedik. "Bizim olanı bize vererek bu bir lütuf gibi sunuyorlar" dedik."İşten atmalar olabilir, kısa çalışma bir engel değil" dedik. Yaniher koşulda patronlar zarar görmemeyi, zararı bizim sırtımıza yıkmayıbeceriyor. Çünkü biz paramparçayız. Çünkü biz bir araya gelemiyoruz. Bugünleringeleceği dünden belliydi. Şimdi bu işten atmalara sessiz mi kalacağız? Bugün25, yarın 80 haneye ateş düşecek, arkadaşlarımız yoksulluğun, işsizliğinkucağına atılacak. Belki yarın sıra bende, sende, bizde, hepimizde. Sıra sanagelmeden ses çıkaralım. Artık başka şansımız yok. Birleşirsek kazanırız.

 Kaynak Evrensel gazetesi


DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Hürriyet mahalle temsilcileriyle buluştu

Hürriyet mahalle temsilcileriyle buluştu