15 Eylül 2019 Pazar

KOCAELİ 16°

ERKEN TERHİS İÇİN YENİ FORMÜL!

Erken terhis için yeni formül!

Milyonlarca genci yakından ilgilendiren yeni askerlik sistemi, Meclis'teki parti gruplarının ortak kararı ile bayram sonrasına bırakılmıştı. AK PartiGrup Başkanı Naci Bostancı teklifin 11 Haziran Salı günü Meclis’te görüşüleceğini açıkladı.

07 Haziran 2019 Cuma 11:26 GÜNCEL

Teklifin mevcut haliyle yasalaşması halinde, halen silah altında 6 ayını tamamlamışyaklaşık 130 bin er terhis imkanına kavuşacak. Bu durumun terörle mücadele baştaolmak üzere, ülke güvenliğinde zafiyet yaratabileceği endişelerinin dillendirilmesi üzerineMilli Savunma Bakanı Hulusi Akar, planlamanın zafiyet yaratmayacak şekilde yapıldığınıkaydetti. Ancak, bayram sonrası ele alınması planlanan teklifte, eğitimli erbaş ve eraçığının yaşanmaması için bir madde ilavesiyle geçici süre ‘kademeli terhis’ uygulamasıgetirilebileceği belirtiliyor. 

KONTENJAN SIKINTISI

Kamuoyunda sistem üzerindeki tartışma konularından biri de bedelli askerlik kontenjanı.Silah altına alınabilecek durumda şu anda 2 milyon 200 bin yükümlü bulunuyor. Silahaltına alınamayanlar arasında en büyük grubu 1 milyon 600 bin kişi ile öğrenim nedeniyle erteleyenler oluşturuyor. Bu arada mevcut sistemde her sene yaklaşık 700 bin genç, 20yaşını doldurarak askerliğe elverişli hale geliyor. TSK’nın yıllık asker ihtiyacı 420 bincivarında seyrederken, yoklama ve bakaya durumunda yaklaşık 500 bin kişi bulunuyor.

31 bin TL karşılığında yapılacak bedelli için 145 bin kişilik kontenjan ayrıldı. Kontenjanınüzerinde başvuru olması durumunda kura çekimi yapılacak. MHP teklife ilişkin “bedelliaskerlik kura çekiminde 27 yaşını bitirenlere öncelik tanınsın” önerisini gündemegetirirken, yükümlüler ise bedelli kontenjanının arttırılmasını istiyor. 

Yükümlüler, “Kontenjandan faydalanamazsak, bakaya durumunda olacağız ve 6 ayaskerlik yapmak zorunda kalacağız. Ayrıca, bir önceki bedelli askerlikten yararlanamayan1994 doğumluların sayısı da fazla. Birikme şüphesiz olacaktır. Kontenjan mutlakaartırılmalı ya da bir defaya mahsus herkesi kapsamalı”talebinde bulunuyor.Son çıkarılan bedelli askerlik uygulamasından 635 bin 582 kişi faydalanmıştı.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Kıdem tazminatına emsal karar

Kıdem tazminatına emsal karar