20 Ağustos 2019 Salı

KOCAELİ 16°

İSMET ÇİĞİT YAZDI : ‘’ŞAHABETTİN BİLGİSU CADDESİ BÖYLE Mİ OLMALI?'’

İSMET ÇİĞİT YAZDI : ‘’Şahabettin Bilgisu Caddesi böyle mi olmalı?'’

Kocaeli'nin duayen gazetecisi İsmet Çiğit, ‘’Şahabettin Bilgisu Caddesi böyle mi olmalı?'’ başlıklı bir yazı yazdı.

13 Ağustos 2019 Salı 15:23 GÜNCEL

''Şahabettin Bilgisu Caddesi böyle mi olmalı?''

Temmuz ayı başından bu yana Güngör Arslan ile birlikte çalıştığımız, bu kentin özlem, hasret ve heyecanla beklediği yeni, tarafsız, özgün bir şehir gazetesini çıkartmak için hazırlık yaptığımız SES Kocaeli internet sitesinin mütevazı ofisi, İzmit Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerinde.

Akşener İş Merkezi 1. katındaki ofisin caddeye hakim geniş bir balkonu var. Çalışmaktan bunalınca, bu balkonda bir kahve bir sigara çok iyi geliyor.

Şahabettin Bilgisu Caddesi, İzmit’in merkezindeki üç büyük mahalleden geçiyor.

Eski adı Ankara Caddesi… Deniz doldurulup, D-100 geçmeden önce İstanbul-Ankara karayolu buradan geçermiş.

Daha sonra bu şehrin en değerli, en önemli isimlerinden, KSO’nun kurucusu Şahabettin Bilgisu’nun adı verildi.

Bir dönem hem doğu-batı, hem batı-doğu yönünde araç trafiğine açık olan bu cadde, trafik açısından şehrin en önemli caddesiydi. Şimdilerde baştan sona tramvay geçiyor. Hatta pek çok kişi “Tramvay Caddesi” diyor.

Caddeye yasak olmasına rağmen, tek tük araçlar da korsan olarak giriyor.

Şahabettin Bilgisu Caddesi’nde herhangi bir noktada durun. Bir sağa, bir sola bakın. Görüş alanınız içinde en az 10-15 tarihi bina görürsünüz.

Yaşı bir asrı çoktan geçmiş, Ermeni hemşerilerimizden, Rum hemşerilerimizden kalma binalar var.

Taş binalar. Buram buram tarih kokan binalar.

Eskiden bu binalarda zahireciler vardı. Demirciler, çimentocular, oto galerileri vardı.

Cadde tramvay yolu olup, araç girişine kapanınca bütün bunlar gitti.

Şahabettin BilgisuCaddesi’ndeki asırlık tarihi binalarda şimdi ciğerci lokantaları var, çorbacılar var, ocakbaşı kebapçıları var. Kafeler var.

Tarihi taş binaların arasında abuk sabuk, her türlü mimari estetikten yoksun, çok çirkin binalar yapılmış. Kimi 10 katlı, kimi iki katlı bu tuhaf binalarda da mesken yok. Hepsi işyeri, ofis, şirket merkezi.

İzmit Belediyesi’nin eski başkanı Nevzat Doğan’ın 10 yıllık döneminde ortaya koyduğu en başarılı projenin “Tarih Koridoru” projesi olduğunu kabul ederim.

Tarih Koridoru projesi, Gar’dan başlar, Saray Yokuşu, Saray Bahçe içinden, Kapanca Sokak, Orhan Mahallesi, Akçakoca, Turgut içinden geçer.

Doğrudur, bu güzergah, Osmanlı tarihi açısından İzmit’in en zengin tarih koridorudur. Kapanca Sokak’taki tarihi ahşap evlerin, konakların restore edilmesi, İzmit’e kazandırılması da güzel olmuştur.

Ama İzmit Şahabettin Bilgisu Caddesi bir başkadır.

Bu cadde üzerindeki tarihi binalar, ahşap değil, taş binalardır. Çok sahipsiz kalmalarına rağmen yıllara dayanmış, ayakta kalmış binalardır. Restorasyonları daha ucuz ve kolaydır.

İzmit’te, şehrin üst kesimlerinde Osmanlı tarihi vardır. Ama aşağı bölgesinde, Ermeni, Rum tarihi vardır.

Asıl mesele tarihi, tarihi binaları yaratmaksa, Osmanlı eserlerini korumak kadar, eski Bizans, Roma, eski Ermeni ve Rum eserlerini korumak da bugünkü kuşakların görevi olmalıdır.

Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerinde olmamakla birlikte aynı bölgede yer alan, Otel Altınnal karşısındaki tarihi taş binayı Mimarlar Odası’nın sahiplenip, kente kazandırması güzel olmadı mı?

Kocaeli Sanayi Odası (KSO), gitti Doğan’ın tarih koridoru projesi içinde kalan, Kapanca Sokak’ın üst tarafındaki bir ahşap binayı sahiplendi. İçkinin zerresinin yasak olduğu bu bölgede tarihi binayı bir butik otel haline getirdi.

İşlemiyor, kimse gitmiyor. Çünkü yeri sapa. Dik yokuşları tırmanmak gerekiyor.

Oysa KSO, kurucusunun adını taşıyan cadde üzerindeki taş binalardan birini alıp, restore etse çok daha şık olmaz mıydı?

Bu kentteki Akademik Odalar Birliği Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerindeki bir tarihi binayı sahiplense de restore ettirse kötü mü olur?

Bu taş binalara bu mevsimde, bu sıcaklarda girin, klimaya ihtiyaç yok. Kaç deprem görmüş sağlam binalar.

Otel olur, restoran olur. Müzikhol olur. Sanat galerisi, sanat atölyesi olur. Düz ayak. Herkes ulaşabilir. Kimse bayır tırmanmak zorunda kalmaz.

İzmit, Şahabettin Bilgisu Caddesi’ni de, bu cadde üzerindeki onlarca tarihi taş binayı da harcıyor. Aslında İzmit Belediyesi’nin de bu konuya el atması gerekir. Eğer turizm diye bağırıyorsak, işte önümüzde çok büyük potansiyel.

Asıl tarih koridorunu Şahabettin Bilgisu Caddesi üzerinde kurun. İzmit’in yüzü gözü açılsın.

Eskiden bu cadde üzerinde bahçe içinde iki katlı mavi renkli Vali Konağı vardı. Vali Konağı’nı Av Köşkü bahçesine götürdüler, Şahabettin Bilgisu Caddesi’ne devasa bir Müftülük binası yaptılar. Bu binayı da yıllarca FETÖ’cü dershaneye kullandırdılar.

Kısaca, yazık ettik Şahabettin Bilgisu Caddesi’ne. Eğer bu aymazlık sürerse, birkaç yıl içinde tarihi taş binaları da yıkıp, yerine çirkin beton binaların yapıldığını görebiliriz. O zaman, bu caddeden geçen tramvayın da manzarası, anlamı kalmaz.


DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İzmit’te kendini barfiks demirine astı!

İzmit’te kendini barfiks demirine astı!