20 Ekim 2019 Pazar

KOCAELİ 16°

KAÇARKEN MOTOSİKLETLİ GENCİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLDU

Kaçarken motosikletli gencin ölümüne neden oldu

İzmit’te kazaya karıştıktan sonra kullandığı cip ile kaçmaya çalışan Muhammet Enes Malgır (20), kırmızı ışıkta geçince motosiklete çarptı.

04 Ekim 2019 Cuma 14:02 GÜNCEL

Kazadayaralanan motosiklet sürücüsü Kadir Kaçar (22), 18 gün sonra yaşamını yitirdi.Kazanın ardından serbest kalan, ölen gencin ailesinin avukatının itirazıüzerine tutuklanan Malgır, hakkında açılan davada ilk kez hakim karşısınaçıktı.

İzmit KörfezMahallesi’nde 8 Haziran günü Muhammet Enes Malgır yönetimindeki 34 BA 7080plakalı cip, aynı yöne giden otomobille çarpıştı. Kazanın ardından iki sürücüMilli İrade Meydanı’nda bulunan trafik ışığında durdu. Otomobilden inen 3 kişi,Malgır’ın kullandığı cipe doğru yürümeye başladı. Korkuya kapılan Malgır,aracını hareket ettirdi. Kırmızı ışıkta geçen Malgır, bu sırada seyir halindebulunan Kadir Kaçar yönetimindeki motosiklete çarptı. Kazada ağır yaralananKaçar, tedavi gördüğü hastanede 18 gün sonra yaşamını yitirdi.

Gözaltınaalınan Muhammet Enes Malgır, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyedeKocaeli 3. Sulh Ceza Hakimliği'ne çıkarıldı. Hakimlik, suç vasfı ve delildurumunun şüphelinin lehine değişebileceği, beklenen ceza ile tutuklanmanınölçülü olmayabileceği gerekçesiyle Malgır'ın adli kontrol şartıyla serbestbırakılmasına karar verdi.

Baba RahimKaçar’ın avukatının itirazı üzerine yeniden gözaltına alınan Muhammet EnesMalgır, 10 Eylül tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderildi. Malgır hakkında,‘Taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan dava açıldı.

Dün, Kocaeli3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından görülen davada Malgır’ın tutukluluk halinekarar verilerek, duruşma 1 Kasım tarihine ertelendi.

Duruşmanınardından adliye önünde konuşan Rahim Kaçar, oğlunun bütün tedbirleri almasınarağmen bir maganda tarafından kazaya kurban gittiğini söyleyerek, "Oğlum,motosikletle yolunda gidiyordu. Kaskı başındaydı, bütün evrakları tamdı. Her şeykuralına uygundu oğlum için. Bir trafik magandası kırmızı ışık ihlali yaparakoğluma çarptı. Oğlum beyin kanaması geçirdi, 18 gün tedavi gördü vekurtaramadık. Sonrasında şikâyetçi olduk. Ben Türk adaletine, hakimlerine vesavcılarına güveniyorum. Benim yavrum gitti, bir daha gelmeyecek biliyorum, amabaşka Kadir’ler ölmesin diye katilin en ağır cezayı almasını istiyorum"dedi.

'GENCECİKOĞLUMUN CANINI ALDI'

Oğlunukaybetmelerini ardından ailecek psikolojik olarak sorunlar yaşadıklarınısöyleyen Rahim Kaçar, "Biz bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağız. 22yaşındaki gencecik fidan gibi oğlum öldü. Askerden yeni gelmişti. Pisi pisinebir trafik magandasının hatasından dolayı ölmesi bizi çok üzüyor. Soruyorum,‘Sen neden kırmızı ışıkta geçiyorsun?’ 22 yaşındaki gencecik oğlumun canınıaldı. Davada ilk duruşma görüldü, tutukluluk halinin devamına ve dosyanın 1Kasım tarihine ertelenmesine karar verildi. İnşallah en ağır cezayı almasınısağlayacağız" diye konuştu.

'YÜZDE 100KUSURLU'

​Trafiktemotosiklet sürücülerinin görmezden gelindiğini ifade eden Rahim Kaçar, şöylekonuştu:

"Kazatutanaklarında ve olay yeri raporlarında sürücü Muhammet Enes Malgır yüzde 100kusurlu görünüyor. Mobese kameralarında her şey açık açık görülüyor. Kırmızıışıkta geçti, oğluma çarptı. Benim oğlum gitti ama bütün motosikletliler adınakonuşuyorum, ben bu işin peşini bırakmayacağım. Bizim ocağımıza ateş düştübaşka ocaklar yanmasın"

 

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Birlikspor kazanmak istiyor

Birlikspor kazanmak istiyor