20 Ekim 2019 Pazar

KOCAELİ 16°

KIRMIZI ETE ZAM YOLDA

Kırmızı ete zam yolda

Maliyetlerindeki artıştan dolayı kırmızı ete yüzde 20 zam yapmayı planlayan sanayiciler, tüketimin düşmesi sebebiyle bu zammı bekletiyor

08 Ekim 2019 Salı 10:03 GÜNCEL

Kırmızı Et Sanayicileri ve ÜreticileriBirliği Derneği (ETBİR) Başkanı Ahmet Yücesan, “Son bir yılda maliyetlerimizyüzde 50 arttı. Tüketim yüzde 40 daraldı. Yüzde 20 zam yapmak istiyoruz ancakiç piyasada tüketim düştüğü için kimse korkudan fiyatları artıramıyor” dedi.

Zammın şimdilik bekletildiğinibelirten Yücesan, balığın kırmızı ete alternatif olarak görüldüğünü, balıkmevsiminin bitmesinden sonra kırmızı ete olan talebin artmasıyla zamyapılacağına işaret etti.

Elektrik ve doğalgaza son gelenzamlarla beraber maliyetlerin daha da arttığına, bu artışları kaldıramayan pekçok firmanın piyasadan çekilmek zorunda kaldığına dikkat çeken Yücesan, şöyledevam etti: “Yeni üretim yapılmıyor. Satışlar stoklar üzerinden yürüyor.

Üretimdeki düşüşe yönelik TÜİK’inaçıkladığı veriler eksik. Bu durum ‘daha uygun’ fiyatlı etin sağlanması içinithalat yoluna başvurmalarına yol açabilir. Kısır bir döngü bu. İthalatyapılır, üretim düşer, döviz kaybı yaşanır ama ucuzluk sağlanamaz. Bizimyurttaşa şunu söylememiz lazım: İthalatla ‘daha ucuz’ et sağlamaktansa biziminsanınımızın ürettiği olsun ama yüzde 20 zamlı olsun. Çünkü bizim elimizden bukadar geliyor. Maliyetlerimiz sürekli artıyor.”

 


DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Merdivenden düştü vefat etti

Merdivenden düştü vefat etti