25 Haziran 2019 Salı

KOCAELİ 16°

KOTO, İHRACAT YAPMAK İSTEYEN FİRMALARA KILAVUZ OLUYOR

KOTO, ihracat yapmak isteyen firmalara kılavuz oluyor

İlimizin ihracatçı firma sayısını artırmaya kararlı olan Kocaeli Ticaret Odası, Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri konulu program düzenledi. KOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Gezer, “İhracat yapmak isteyen firmalarımıza kılavuz kaptanlık yapmak için hazırız” dedi

15 Nisan 2019 Pazartesi 12:38 GÜNCEL

Kocaeli Ticaret Odası’nın, ihracat atağıtüm hızıyla sürüyor. Ulusal ve uluslararası birçok firmaya ürün ve hizmet tedarikeden Kocaeli’nin, ‘nokta atışı destek ve kılavuzla’ daha çok ihracatçı firmayasahip olabileceğini saptayan Kocaeli Ticaret Odası, yeni bir seminer programıdaha düzenledi. T.C. Ticaret Bakanlığı, TOBB koordinasyonu ve Kocaeli TicaretOdası işbirliğinde düzenlenen ‘Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri’ndefirmalara, ihracat yapmanın yolları anlatıldı.

GEZER:KOCAELİ’DE POTANSİYEL VAR

Kocaeli Ticaret Odası Şaban SarıgülleEğitim Salonu’nda başlayan program firmaların yoğun ilgisi üzerine, BurhanKasım Meclis Salonu’na taşındı. Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştirenKOTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Gezer, KOTO’nun profesyonelkadrolarının ihracat yapmak isteyen firmalara her alanda tam destek olmak içinyetkin ve hazır olduğunu ifade ederek, “Bildiğiniz gibi Kocaeli “ülkemizekonomisinin lokomotifi” sanayinin, ticaretin ve ihracatın merkezikonumundadır. 35 liman ve iskelesi, 2 üniversitesi, Bilişim vadisi ve 13 OSB’siile hem ekonomi de hem de ulaşımda bir cazibe merkezidir. 2018 yılında TÜİK’tenalınan, Kocaeli gümrüklerine göre dış ticaret verilerine bakacak olursak; 23Milyar 869 milyon dolar ihracat gerçekleşmiş, 35 milyar 921 milyon dolar daithalat gerçekleşmiştir. Türkiye toplam ihracatının % 14,21’i toplamithalatının da % 16,10’unu Kocaeli gümrüklerinden karşılanmıştır. KocaeliTürkiye otomotiv ihracatının - %38’ini kimya sanayi ihracatının %27’sini vemetal sanayisi ihracatının %18,8’ini karşılamaktadır. İlimiz mevcut ihracatrakamlarının yanı sıra, bu rakamları daha yükseğe taşıyacak potansiyele desahiptir.

İHRACATDESTEK OFİSİ KURULDU

Bu potansiyeli gün yüzüne çıkarmakamacıyla, geçtiğimiz yıl Odamızın başlatmış olduğu ve halen uygulamaya devamettiğimiz “ihracat atağı projesi” kapsamında birçok program gerçekleştirdik.Ayrıca, çatı kuruluşumuz TOBB’un “Yeni ürün, yeni Pazar, yeni ihracatçı”sloganı ile başlattığı “İhracat Destek Ofisi” projesini en kısa süredefaaliyete geçiren kurumların başında yer alıyoruz. Hedefimiz, KOBİ’lerdenbaşlayarak bütün iş dünyasının, ihracat potansiyeli yüksek firmaları dahayukarılara taşımak ve ihracatçı olmayan ya da çok az ihracatı olan firmalara dayol gösterici olarak onlarında ilerlemelerine yardımcı olmaktır. İhracat yapmakisteyen firmalarımıza kılavuz kaptanlık yapmak için hazırız” ifadelerine yerverdi.

İHRACATADAİR TÜM BİLİNMESİ GEREKENLER…

Akabinde, İstanbul İhracatçı BirlikleriGenel Sekreterliği Şube Müdürü Necati Korkmaz; Dahilde ve Hariçte İşlemeRejimleri, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü, Ticaret Uzmanı İbrahimKumaş; İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları, Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması,Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY’nin Desteklenmesi ile YurtDışı Birim, Marka ve Tasarım Destekleri, Uluslararası RekabetçiliğinGeliştirilmesinin Desteklenmesi, Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği, E-Ticaret Sitelerine Üyelik Desteği, Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesi,Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesi, TicaretBakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü İhracatı Geliştirme Uzmanı Halit Oral Akbay;Ülke Masaları- Rusya Pazarına İhraç İmkanları, Türk Eximbank Müdür YardımcısıTahsin Yüksel ve Türk Eximbank Uzmanı Erkin Öğren; Türk Eximbank İhracat KrediSigorta ve Garanti Programları hakkında katılımcılara kapsamlı bilgiler verdi.

 


DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İzmit’li genç bıçaklanarak öldürüldü

İzmit’li genç bıçaklanarak öldürüldü