18 Kasım 2019 Pazartesi

KOCAELİ 16°

KURTULMUŞ: MÜCADELELER DEVAM EDECEKTİR

Kurtulmuş: Mücadeleler devam edecektir

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ortadoğu coğrafyasını paramparça etmek, halkları birbirine düşman etmek isteyenlerin DEAŞ, PYD, PKK’yı terörün azgın unsurları haline getiren zihniyet olduğunu belirterek, “Biz bu bölgede olduğumuz sürece, emperyalist güçler bu oyunları oynamaya devam ettiği sürece, bu mücadeleler farklı tonlarda da olsa devam edecektir” dedi.

19 Ekim 2019 Cumartesi 14:26 GÜNCEL

AK Parti GenelBaşkanvekili  Numan Kurtulmuş, AK Parti Kocaeli İl Başkanlığı’nın istişaretoplantısına katıldı. Kocaeli Ticaret Odası toplantı alonunda yapılantoplantıda Numan Kurtulmuş, gündemin sıcak konusunun Barış Pınarı Harekatıolduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Öncelikleşöyle biraz geriye alalım. Türkiye, Barış Pınarı operasyonuna bir gündegelmedi. Askeri hazırlıkları, istihbarat ve aynı zamanda diplomasi alanındahazırlıklarını iğne oyası yapar gibi son derece hassas bir şekilde bu noktayakadar gelindi. Şu soru sormak lazım; Bölgede bu terör örgütlerinin ne işi var?Nereden çıktı bu terör örgütleri? Bu terör örgütlerinin kullananların adıüstünde vekalet savaşlarının bir aracı olarak kullananların terör örgütlerindenamaçladıkları, elde ettikleri şey nedir? Yüz yıl önceye gidelim. Osmanlı cihandevletleri yıkılışından sonra savaşın devletleri Ortadoğu’daki haritayı yenidencetvelle suni bir şekilde çizdiler. Hiçbir ülkenin sınırlarının tarihi birgeçmişi olmadığı gibi hiçbir ülkenin sınırı da halkları da sosyolojik anlamdabirbirini ayıran sınırlar değildir. Türkiye ile Suriye’nin, Suriye ile Irak’ın,Irak ile Ürdün’ün diğer ülke sınırları hepsi kağıt üzerinde çizilmişsınırladır. Şimdi televizyonlarda her gün görüyoruz ya Akçakale karşısındaTelabyad. Telabyad Arapça’da Akçakale demektir. Aynı şehirlerin aynı ilçenin,benzetmek gibi olmasın Dilovası’nda bir caddenin geçmesi gibi. Suruç’un karşısıKobani, aradan tren yolu geçiyor. Nusaybin’in karşısı Kamışlı aynı mahalleninçocukları, aynı ailenin fertleri, aynı aşiretin çocukları, sınırları bölerek buülkenin insanlarını birbirinden uzaklaştırmak istediler.“

 

BÖLGE HALKI BİRBİRİNDEN KOPMADI

Kurtulmuşaradan yüzyıl geçmesine rağmen bölge halklarının birbirinden kopmadığınıbelirterek, “Türkler, Kürtler, Araplar, Türkmenler, Sünniler, Şiiler birbirinedüşman olmadı. Şimdi oyunun ikinci perdesini koyuyorlar. Ne zaman başladılar?1991 Irak’ın işgaliyle başladılar. Sınırları böldükleri bu halkları, madembirbirinden ayırt edemediler dolayısıyla şimdi bu halkların gönüllerini vezihinlerini birbirine düşman etme vakti diye karar verdiler. Orta Doğu’nunterör örgütleriyle kan gölüne döndürülmesinin asıl nedeni budur. Orta Doğucoğrafyasını bir kez daha paramparça etmek, halkları birbirine düşman etmekiçin ellerine kirli maşaları aldılar, kanlı bir satranç tahtasını kurdular. Bucoğrafyada DEAŞ, PYD, PKK’yı da terörün azgın unsurları haline getirenler aynızihniyettir. Birisi bize izah etsin, senelerdir soruyoruz cevabını bulamadık”dedi.

‘KÖTÜ KOMŞU ADAMI MAL SAHİBİ YAPAR’

Emperyalistgüçlerle farklı tonlarda mücadelelerin süreceğini ifade eden Kurtulmuş, şunlarıdedi:

“Batımedyasından birisine bir demeç vermiştim. Trump’ın mektubunu bilmiyordum, böylebir şey yoktu ortada. Dedim ki; ‘Artık Türkiye, eski dönemlerde olduğu gibimektup diplomasisiyle hizaya sokulacak bir ülke değildir.' Hatırlayın geçmişdönemleri Türkiye son derece yakışıksız, edepsizce kaleme alınmış, sızdırılmışolan bu mektubu çöp tenekesine atarak yoluna devam etti. Biz bu bölgede olduğumuzsürece, emperyalist güçler bu oyunları oynamaya devam ettiği sürece, bumücadeleler farklı tonlarda da olsa devam edecektir. Çukur eylemlerinihatırlayın, teröristler yukarıdan bir şekilde tespit edilse bile aşağıya gidenekadar oradan teröristler kaçıyorlardı. Kötü komşu adamı mal sahibi yapar. Hepoyaladılar, oyalarsanız oyalayın, Türkiye kendi göbeğini kendisi kesmeye kararverdi. Bugün İHA’larını, SİHA’larını yapabilecek bir güce ve kudrete ulaştı.Eğer biz kendi SİHA ve İHA’larımızı değil de gavurdan aldığımız SİHA veİHA’ları kullansaydık bugünkü Barış Pınarı Operasyonu’nda kullanmamıza müsaadeetmezlerdi. Türkiye İHA ve SİHA’larda bir mesafe aldı.“

 


DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Kalp krizi geçirdi, kurtarılamadı

Kalp krizi geçirdi, kurtarılamadı