17 Eylül 2019 Salı

KOCAELİ 16°

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLADI

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) yüzde 24'te sabit tuttu.

12 Haziran 2019 Çarşamba 14:14 GÜNCEL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Haziran ayı toplantısı sonrasında faiz kararını açıkladı.

Kurul son toplantısında politika faizini yüzde 24 seviyesinde sabit bıraktı. 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklama şöyle; 

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın davet kisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. 

İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir. Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir. 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir.Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. 

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır. 

EKONOMİSTLER DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORDU 

Ankete katılan 20 ekonomistin 16'sı politika faizinde (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) herhangi bir değişiklik beklemezken, 4 ekonomist indirim olacağını öngörüyordu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erenkaya’nın aracına çirkin saldırı!

Erenkaya’nın aracına çirkin saldırı!