17 Eylül 2019 Salı

KOCAELİ 16°

MİLYONLARCA ÖĞRENCİYİ İLGİLENDİREN AÇIKLAMA!

Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren açıklama!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıklamada bulundu.

21 Mayıs 2019 Salı 09:14 GÜNCEL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un 18 Mayıs Cumartesi günü basın toplantısıylakamuoyuna duyurduğu 'Yeni Ortaöğretim Tasarımı' ile ilgili yeni detaylar paylaşıldı.Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, yeni modele göre 9, 10, 11 ve 12'nci sınıardakizorunlu dersler ve seçmeli ders grupları hakkında bilgi verildi.

MATEMATİK ORTAK DERS GRUBUNDA 

Açıklamada, Matematik dersini 9, 10 ve 11'inci sınıardaki her öğrencinin almak zorundaolduğu belirtilerek şöyle denildi: "Açıkladığımız Ortaöğretim Tasarımımızda Matematikdersi 9, 10 ve 11'inci sınıarda ortak ders grubundadır. Yani her öğrencinin almakzorunda olduğu bir derstir. 12'nci sınıfta ise Matematik, disiplinler üstü kariyer dersiolarak yapılandırılmış ve Matematik ağırlıklı dersler grubu başlığı açılmıştır. Aynı zamanda öğrencimiz hangi alandan ders seçerse seçsin matematik bilgisini kullanmakdurumunda kalacaktır. Sosyal bilimler ve fen bilimleri alanından da matematikle ilgilientegre bir çok alan bulunmaktadır. 12'nci sınıfta öğrencilerimize matematik, fen vesosyal bilimlerde kendi alanlarında derinleşme imkânı sunuyor ve onları hayatahazırlıyoruz" ifadeleri kullanıldı.Açıklamaya göre 9'uncu sınıfta toplam ders sayısı 8 olacak ve tüm öğrenciler Türk Dili veEdebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, Matematik Uygulamaları, DoğaBilimleri Deneyimi, Sosyal Bilimler Deneyimi olmak üzere 6 dersi zorunlu olarak alacak.Öğrenciler ayrıca seçmeli ders grubu 1 ve 2'den birer ders seçecek.

MATEMATİK, FEN VE SOSYAL SEÇMEK ZORUNDA

10'uncu sınıfta ise öğrencilerin alacağı toplam ders sayısı 10 olacak. Öğrenciler Türk Dilive Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgi Kuramı, Yabancı Dil Grubu, MatematikGrubu, Fen Bilimleri Grubu, Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu derslerinden en az birer tanealmak zorunda olacak. Ayrıca, geri kalan 3 dersin tamamını zorunlu tercih grubundanveya ilgiye bağlı seçmeli derslerden alabilecekler. 11'inci sınıfta toplam ders sayısı yine10 olurken, öğrenciler Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgi Kuramı,Yabancı Dil Grubu, Matematik Grubu, Fen Bilimleri Grubu, Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubuderslerinden en az birer tane almak zorunda kalacak. Geri kalan 3 dersin tamamınızorunlu tercih grubundan veya ilgiye bağlı seçmeli derslerden alabilecek. 

12'NCİ SINIFTA SEÇME İMKANI OLACAK

12'inci yani son sınıfta ise toplam ders sayısı 7'ye inecek. Son sınıf öğrencileri Türk Dilive Edebiyatı, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinizorunlu olarak alacak. Ayrıca 'Disiplinler Üstü Kariyer Dersleri' olan Yabancı Dil Grubu,Matematik Ağırlıklı Dersler Grubu, Fen ve Teknoloji Ağırlıklı Derslik Grubu, Sosyal veBeşeri Bilimler Ağırlıklı Dersler Grubu, Sanat ve Teknoloji Ağırlıklı Dersler Grubu'ndan 4ders seçecek. Yani sadece bu kademede Matematik Ağırlıklı Ders Grubu'ndan dersgörmek öğrencinin tercihine bağlı olacak

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yangını söndürmek için koştu, unutamayacağı bir an yaşadı!

Yangını söndürmek için koştu, unutamayacağı bir an yaşadı!