17 Eylül 2019 Salı

KOCAELİ 16°

TÜRK-İŞ HÜKÜMETİ UYARDI!

Türk-İş hükümeti uyardı!

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdem tazminatını fona devretme girişimine karşı 1 Mayıs’taki büyük buluşmayı hatırlatarak, ‘Hak kaybı olursa Kocaeli’de yaptığımızı 81 ilde yaparız’ sözleriyle hükümeti uyardı...

21 Mayıs 2019 Salı 10:28 GÜNCEL

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Başkanı Ergün Atalay, kıdemtazminatından emeklilikte yaşa takılanların sorunlarına, kadroya geçemeyen işçilerdenTekgıda-İş’in konfederasyondan ayrılacak olması için ileri sürdüğü nedenlere kadarbirçok konu hakkında sorularımızı yanıtladı. Kıdem tazminatında Kore modelininuygulanacağına yönelik haberleri hatırlatan Atalay, “Metin yok. Kore modeli diyorlar.Vallahi biz aynı noktadayız. Mevcut şeklini bozmadan devam edelim. Kıdem tazminatınıalamayanların sayısı daha fazla. Bunlara ilişkin bir çalışma olacaksa her zamansöylediğimiz gibi destek veririz. Ancak mevcut konumdan bir adım geri atmayız.Hükümet şu anda bununla ilgili hazırlık yapıyor. Ayrıntılarını biz de bilmiyoruz. Ama hakkaybı olacaksa Kocaeli’de yaptığımızı 81 ilde yaparız. İnsanların kıdem tazminatıyla ilgilihassasiyetlerini Kocaeli de herkes gördü. O yüzden kıdem tazminatıyla ilgili herkesindikkatli davranması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘YÜZDE 4 ZAMMA MAHKÛM ETTİLER’

Hükümetin “herkese kadro” sözüne rağmen kadroya alınamayan işçilerin olduğunutekrarlayan Atalay, bununla ilgili bir an önce çalışma yapılmasını istedi. Kadroyageçenlerin de yüzde 4 gibi az bir zamma mahkûm edildiğini söyleyen Atalay şunlarıkaydetti: “AK Parti çok sayıda kişiyi kadroya geçirdi. Ancak KİT’lerdeki arkadaşlarımızhâlâ kadro bekliyor. Yani kadroya giremeyenler girenlerin önüne geçti. Bu yaptığınız birişe yaramaz. Enasyonun yüzde 20’leri gördüğü bir ortamda yüzde 4 zam yaptılar. Bukabul edilebilir bir durum değil. Allah aşkına enasyon yüzde 20, bu insanlar yüzde 4zam alıyor. Bu olacak iş mi? Bunların da gözden geçirilmesi lazım.”

‘EYT’LİLER İÇİN SAĞLIKTAN BAŞLAMAK LAZIM’

 Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili hükümetin bir adım atması gerektiğini ifade edenAtalay şunları söyledi: “Bir yerden başlamak lazım. Bu insanlar yaşlarından dolayıçalıştırılmıyor, emekli olamıyor. Ne yapsınlar? Kendilerinin de ailelerinin de sağlıkgüvenceleri yok! Çare bulmak gerekiyor. Sürdürülebilir bir durum değil. En azındansağlıktan başlamak lazım.”İş cinayetlerine de değinen Atalay, Soma katliamında sanıklara verilen cezalarıeleştirerek, “Her 4 günde bir 1 madenci hayatını kaybediyor. Her gün de 4 işçi işkazasında ölüyor. Bunları ülke gündemine taşımalıyız. İş kazalarında dünyasıralamasında ilk 10’dayız. Ceza kanununun değişmesi lazım. 301 insanımız öldü amaalınan cezalara bakın. Yasalar keskin iken mühürlü ocağı açtırıp insanları çalıştırdılar. Hasilahla adam vurmuşsun ha mühürlü ocağı açıp çalıştırmışsın. 301 insan öldü, 301…”ifadelerini kullandı.

ATALAY'DAN 'TEKGIDA-İŞ' AÇIKLAMASI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Tekgıda-İş Sendikası Başkanlar Kurulu’nun“konfederasyon üyeliğinden ayrılma” yönünde aldığı tavsiye kararını da değerlendirdi.Atalay, “Tekgıda-İş ya da başkanı için bir kere ağzımdan aleyhlerine laf duyamazsınız. 10yıldır konuşmadım kendisiyle. Yahu 50 Başkanlar Kurulu toplantısı olduysa bir kerekatılmadılar. Gel derdini, sorunlarını anlat. Eleştirilerini ilet, tartışalım. Tüzüğe aykırıdavranmışsız şu, bu... Gel kardeşim gel anlat Başkanlar Kurulu’nda herkesin içinde.Oturup tartışalım” diye konuştu.

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Kaybolduğunda 9 yaşındaydı,  18 yıldır haber alınamıyor!

Kaybolduğunda 9 yaşındaydı, 18 yıldır haber alınamıyor!