20 Haziran 2019 Perşembe

KOCAELİ 16°
TAHSİN KESKİN

TAHSİN KESKİN

globalyayincilik@hotmail.com

İmamoğlu’nu Ak Parti efsane yaptı!

Seçimlerinden sonra seçimi kazanan, kaybeden belli olur. Kaybedenin itirazı varsa seçim kurullarına itiraz eder, itiraz kabul görürse oylar tekrar sayılır. Genelde sonuçlar değişmez. Ancak seçim süreci itirazlı bile olsa en geç bir hafta içinde sonuçlanır. Kazanan belediye başkanı mazbatasını alır, göreve başlar. Bu seçimin doğal sürecidir. Genelde de Türkiye gibi demokrasinin gelişmediği ülkelerde bile seçim süreci bu şekilde işler.

Ancak 31 Mart seçimlerden sonra bitmek tükenmek bilmeyen itirazlar, serzenişler, ağlamalar,sızlamalar velhasıl saçmalıklar tükenmişlik sendromunun göstergesidir. Çünkü yapacağınız bir şey yoktur artık. Ak Parti’de de bunu görüyorum.

Siyasi yozlaşma sebebiyle tükenmişlik sendromunu anlayabilirim ama Ak Parti’nin İmamoğlu’nu efsane yapmasını anlayamıyorum.

Sanki süreci bir üst akıl yönetiyor.

Ak Parti’ye inanılmaz hatalar yaptırıyor. Olacak iş değil.

Resmen Ak Parti, Ekrem İmamoğlu’nu efsane yaptı.

Bunu yapan CHP seçmeni değildi. Bunu Ak Parti yaptı. Hem de seçimden sonra yaptı. Seçim normal sürecinde olsaydı eğer İmamoğlu az bir farkla kazandığı belediye başkanlığında nefesi arkasında her zaman hissedecekti. Oysa şimdi nefesi arkasında hissetmek bir kenara İmamoğlu, arkasına aldığı bu rüzgarla çok daha hızlı koşacak.

Nasıl mı?

Şimdi önümüzde iki seçenek var.

Birinci seçenek, seçimin galibi olarak Ekrem İmamoğlu’na mazbatayı vereceksiniz. Sonrada ilk genel seçimde Cumhurbaşkanı adayı olarak karşınızda olacak. İktidarın bütün olanaklarına ve medya desteğine rağmen İstanbul’u alamıyorsanız Cumhurbaşkanlığı seçiminde de sıkıntı büyük demektir. Yani Muharrem İnce gibi zayıf bir rakibiniz olmayacak artık karşınızda. Çok daha güçlü bir rakiple karşı karşıyasınız.

Gelelim ikinci seçeneğe…

Ekrem İmamoğlu’nu saf dışı bırakıp Binali Yıldırım’ı belediye başkanı yaparsanız yukarıda belirttiğim süreç çok daha hızlı işler. Mağdur olmuş İmamoğlu imajı ile ilk genel seçimde şimdikinden çok daha güçlü olarak çıkar karşınıza. Özellikle CHP içinde birliği sağlarsa kim tutar İmamoğlu’nu.

Tebrik ediyorum Ak Parti’yi!

Sıradan bir siyasetçiyi efsane yaptınız!

Gelelim gerçek Ekrem İmamoğlu’na…

5 yıllık Beylikdüzü belediye başkanlığından sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı rüyasında görseydi inanamazdı. Ancak öyle bir siyasal konjektür oluştu kibirden kendini burada buldu. Öyle çok büyük bir siyasi dehası ve kapasitesi olmamasına karşın yaşadığı toplumu çok iyi tanıyor, hassasiyetlerini çok iyi biliyor ve ona göre şerbeti veriyor. Hatta CHP’nin kurulduğu günden bu güne kadar yapamadığı siyaset din ilişkisini çok iyi kullanıyor. Bu yüzden İmamoğlu’nun yükselişi Muharrem İnce gibi kısa süreli olmayacaktır.

Kısacası Ak Parti’nin efsane yaptığı İmamoğlu, Ak Parti için son olabilir.

Böylece Türkiye’deki siyasetin ne kadar çapsız olduğunu bir kez daha görmüş olacağız.


YAZARA AİT DİĞER YAZILAR